Preskočiť na obsah
Bratislava

↑↓ výberEnter otvoriťEsc zavrieť

Teraz…Výstrahy …Ovzdušie …Dunaj …Cesty …

Bratislava

Financie mesta

Koľko mesto získa, na čo míňa a s kým uzatvára zmluvy. Údaje hlavného mesta (magistrát), bez rozpočtov mestských častí.

Príjmy 2025

663 mil. €

vrátane finančných operácií

Výdavky 2025

638 mil. €

vrátane finančných operácií

Investície (kapitálové výdavky) 2025

74,5 mil. €

2024: 97,9 mil. €

Hospodárenie 2025

−13,2 mil. €

schodok bez finančných operácií (úvery, fondy)

Príjmy a výdavky

Skutočnosť podľa záverečného účtu, vrátane finančných operácií.

Na čo mesto míňa (2025)

Bežné a kapitálové výdavky podľa programov rozpočtu.

Odkiaľ má mesto peniaze

Daňové príjmy sú najmä podiel na dani z príjmov fyzických osôb a daň z nehnuteľností; granty a transfery zahŕňajú aj eurofondy a peniaze zo štátu.

Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava, data.bratislava.sk, záverečný účet (Klasifikácia príjmov, Príjmy podľa ekonomickej klasifikácie, Klasifikácia výdavkov, Bežné a kapitálové výdavky podľa programovej štruktúry, Výsledky rozpočtového hospodárenia). Licencia CC BY 4.0.

Majetok mesta: pozemky

Pozemky vo vlastníctve mesta

7 591 ha

44 811 parciel · približne 21 % rozlohy Bratislavy

Spravuje priamo mesto

5 383 ha

magistrát · 30 507 parciel

Zverené do správy

2 208 ha

mestským častiam a mestským organizáciám · 14 304 parciel

Druhy pozemkov

Kde mesto vlastní pozemky

Mestská časťParcelyVýmeraPodiel z rozlohy MČ
Nové Mesto4 3912 418 ha64 %
Rača3 8301 104 ha47 %
Petržalka7 120873 ha30 %
Ružinov8 792662 ha17 %
Záhorská Bystrica1 203525 ha16 %
Karlova Ves4 254376 ha34 %
Staré Mesto4 121297 ha31 %
Dúbravka3 560274 ha32 %
Podunajské Biskupice1 432205 ha5 %
Devínska Nová Ves928159 ha7 %
Čunovo444145 ha8 %
Vrakuňa1 565135 ha13 %
Rusovce632106 ha4 %
Jarovce33399 ha5 %
Devín72192 ha7 %
Vajnory71662 ha5 %
Lamač76960 ha9 %

Stav k 31. 12. 2025. Výmera zahŕňa aj 5 792 parciel v spoluvlastníctve (započítané celou výmerou) a parcely registra C aj E, preto je súčet len orientačný. Mestské časti podľa katastrálnych území. Zdroj: Majetok mesta Bratislava k 31.12.2025, data.bratislava.sk, licencia CC BY 4.0.

Zmluvy magistrátu

Zverejnené zmluvy podľa rokov

Spolu 11 759 zmlúv zverejnených od júla 2022. Hodnota je zmluvná suma (pri rámcových zmluvách maximum), nie skutočne vyplatené peniaze.

Najväčší dodávatelia za posledných 12 mesiacov

DodávateľZmlúvZmluvná hodnota
zares, spol. s r.o.IČO 35778806238,5 mil. €
Odvoz a likvidácia odpadu a.s. v skratke: OLO a.s.IČO 00681300235,2 mil. €
ROKO gips, s.r.o.IČO 36302031214 mil. €
Martiny, s. r. o.IČO 44723024110,5 mil. €
STRABAG s.r.o.IČO 1731728289,4 mil. €
ALDESA CONSTRUCCIONES POLSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, organizačná zložkaIČO 5061433985,7 mil. €
XENEX, s.r.o.IČO 3641629113,9 mil. €
SAROUTE s.r.o.IČO 3160645813,3 mil. €
EUROVIA SK, a.s.IČO 3165151862,9 mil. €
KOMUNÁLNA poisťovňa, a.s. Vienna Insurance GroupIČO 3159554542,1 mil. €

Najväčšie zmluvy za posledných 12 mesiacov

  • 35 101 431 €11. 12. 2025

    Odvoz a likvidácia odpadu a.s. v skratke: OLO a.s.

    Dodatok č. 5 k Zmluve o zabezpečení služieb v oblasti odpadového hospodárstva č. MAGTS2200236

    Zmluva na zverejnovanie.bratislava.sk
  • 35 000 000 €5. 3. 2026

    zares, spol. s r.o.

    Rámcová zmluva

    Zmluva na zverejnovanie.bratislava.sk
  • 14 019 414 €26. 5. 2026

    ROKO gips, s.r.o.

    BD Terchovská

    Zmluva na zverejnovanie.bratislava.sk
  • 10 455 000 €6. 7. 2026

    Martiny, s. r. o.

    „Zabezpečenie prevádzkyschopnosti, pravidelná údržba, opravy a modernizácia technologických zariadení a podchodov v správe Hlavného mesta SR Bratislava“

    Zmluva na zverejnovanie.bratislava.sk
  • 7 006 758 €16. 2. 2026

    STRABAG s.r.o.

    ZoD ŽIVÉ NÁMESTIE – 1.Etapa (A,B,C), Etapa 1.C

    Zmluva na zverejnovanie.bratislava.sk
  • 3 920 010 €17. 9. 2026

    XENEX, s.r.o.

    Zmluva o dielo so zhotoviteľom stavby "Rekonštrukcia ubytovne Fortuna" pre zákazku VO - „ Rekonštrukcia ubytovne Fortuna – stavebné práce“

    Zmluva na zverejnovanie.bratislava.sk
  • 3 500 000 €10. 7. 2026

    zares, spol. s r.o.

    Rámcová dohoda o poskytovaní služieb zakladania a údržby záhonov a služieb s tým spojených - MAGZBR2600116

    Zmluva na zverejnovanie.bratislava.sk
  • 3 318 016 €14. 1. 2026

    SAROUTE s.r.o.

    Táto Dohoda sa uzatvára ako výsledok použitia postupu zadávania podlimitnej zákazky v súlade s § 110 zákona 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „ZV

    Zmluva na zverejnovanie.bratislava.sk
  • 1 778 922 €19. 2. 2026

    Bratislavský samosprávny kraj

    Zmluva o spoločnom riešení a financovaní stavby spoločných vyvolaných investícií stavby „Elektrovod – Komunikácia a inžinierske siete I. ETAPA“, na ktorej základe sa združia finančné prostriedky a zab

    Zmluva na zverejnovanie.bratislava.sk
  • 1 500 315 €11. 12. 2025

    KOMUNÁLNA poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group

    Poistná zmluva č. 4419017890, Komunálna poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group, na dobu 72 mesiacov, Nosný systém MHD 2. časť Bosákova – Janíkov dvor Bratislava

    Zmluva na zverejnovanie.bratislava.sk

Od 16. 10. 2025. Bez zmlúv, kde je dodávateľom samo mesto, a bez fyzických osôb (subjekty bez IČO, spolu 72 243 €). Zdroj: Zmluvy Magistrátu hlavného mesta SR Bratislava zverejnené od júla 2022, data.bratislava.sk, licencia CC BY-NC 4.0.

Faktúry, objednávky a zmluvy

Faktúry magistrátu (2025)

153 mil. €

11 425 faktúr

Ako rýchlo mesto platí

21 dní

medián od doručenia faktúry po úhradu

Objednávky magistrátu (2025)

48,5 mil. €

5 055 objednávok

Faktúry magistrátu podľa rokov

Najväčší dodávatelia – faktúry magistrátu (posledné 3 roky)

  1. Odvoz a likvidácia odpadu a.s. v skratke: OLO a.s. 70,9 mil. € · 97×
  2. ALDESA CONSTRUCCIONES POLSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, organizačná zložka 67,6 mil. € · 45×
  3. Technické siete Bratislava, a.s. 15,7 mil. € · 72×
  4. HOCHTIEF SK s.r.o. 12,4 mil. € · 234×
  5. Pittel + Brausewetter s.r.o. 12,2 mil. € · 261×
  6. A.I.I. Technické služby s. r. o. 9,7 mil. € · 364×
  7. KAMI PROFIT, s.r.o. 8,9 mil. € · 28×
  8. PAAS s.r.o. 8,1 mil. € · 163×
  9. Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s. 6,3 mil. € · 1 775×
  10. STRABAG s.r.o. 6 mil. € · 65×

Najväčší dodávatelia – objednávky magistrátu (posledné 3 roky)

  1. HOCHTIEF SK s.r.o. 20,3 mil. € · 304×
  2. Pittel + Brausewetter s.r.o. 19,6 mil. € · 317×
  3. STRABAG s.r.o. 11,1 mil. € · 66×
  4. zares, spol. s r.o. 10,9 mil. € · 798×
  5. Športový klub IAMES Bratislava 7,9 mil. € · 262×
  6. PAAS s.r.o. 6,8 mil. € · 17×
  7. Yunex, s. r. o. 4,7 mil. € · 268×
  8. Martiny, s. r. o. 3,8 mil. € · 134×
  9. RETAN, s. r. o. 3,3 mil. € · 1 705×
  10. SAROUTE s.r.o. 2,8 mil. € · 87×

Mestské organizácie

OrganizáciaTypRokPočetSumaNajväčší dodávateľ (3 roky)
OLOfaktúry20253 78619,7 mil. €FCC SLOVENSKO,S.R.O.
OLOobjednávky20251 3985,1 mil. €BINS s.r.o.
OLOzmluvy2025146272 mil. €METRO Bratislava a.s.
Marianumfaktúry20253 6276,2 mil. €K-T-S SLOVAKIA PLUS, s.r.o.
Marianumobjednávky20251 0159,8 mil. €K-T-S SLOVAKIA PLUS, s.r.o.
Metropolitný inštitút Bratislavyfaktúry20212200,2 mil. €–

OLO = Odvoz a likvidácia odpadu, Marianum = Pohrebníctvo mesta Bratislavy. Pri zmluvách ide o finančný rámec zmluvy (môže byť viacročný). Vynechané sú položky dodávateľov bez IČO a fyzických osôb. Zdroj: faktúry, objednávky a zmluvy na data.bratislava.sk, licencia CC BY 4.0.

Najväčšie faktúry magistrátu za posledných 12 mesiacov

  • 2 908 849 €2. 11. 2025

    Odvoz a likvidácia odpadu a.s. v skratke: OLO a.s.

    odvoz KO 10/2025

  • 2 908 849 €30. 11. 2025

    Odvoz a likvidácia odpadu a.s. v skratke: OLO a.s.

    odvoz KO 11/2025

  • 2 908 849 €12. 1. 2026

    Odvoz a likvidácia odpadu a.s. v skratke: OLO a.s.

    odvoz KO 12/2025

  • 1 964 748 €10. 12. 2025

    ENERGA s.r.o.

    Všeobecné položky v procese Nová trolejbusová trať Patronka-Riviera

  • 1 378 135 €16. 12. 2025

    ALDESA CONSTRUCCIONES POLSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, organizačná zložka

    stavebné práce 11/2025 NOSNÝ SYSTÉM MHD 2. ČASŤ BOSÁKOVA - JANÍKOV DVOR

  • 1 133 524 €15. 12. 2025

    ALDESA CONSTRUCCIONES POLSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, organizačná zložka

    nárok na dodatočnú platbu za nárast cien prác z dôvodu existencie Mimoriadnych udalostí NOSNÝ SYSTÉM MHD 2. ČASŤ BOSÁKOVA – JANÍKOV DVOR

  • 1 025 018 €18. 11. 2025

    ALDESA CONSTRUCCIONES POLSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, organizačná zložka

    stavebné práce NOSNÝ SYSTÉM MHD 2. ČASŤ BOSÁKOVA - JANÍKOV DVOR

  • 883 239 €18. 1. 2026

    ALDESA CONSTRUCCIONES POLSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, organizačná zložka

    uskutočnené stavebné práce NOSNÝ SYSTÉM MHD 2. ČASŤ BOSÁKOVA - JANÍKOV DVOR 12/2025

  • 833 646 €22. 1. 2026

    Technické siete Bratislava, a.s.

    Údržba sústavy VO vrátane odstraňovania hav.stavov za december 2025

  • 787 883 €16. 10. 2025

    ALDESA CONSTRUCCIONES POLSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, organizačná zložka

    stavebné práce NOSNÝ SYSTÉM MHD 2. ČASŤ BOSÁKOVA - JANÍKOV DVOR

Zmluvy a dotácie mestských častí

Zmluvy 17 mestských častí

29 880

od 1. 1. 2022 do 15. 10. 2026

Ich zmluvná hodnota

1 049 mil. €

súčet súm uvedených v zmluvách

Dotácie, ktoré mestské časti poskytli

7,2 mil. €

klubom, združeniam a organizáciám (zmluvy s dotáciou v predmete)

Mestské časti podľa hodnoty zmlúv

Mestská časťZmlúvHodnotaPoskytnuté dotácieZmluvy s fyz. osobami
Petržalka5 050207 mil. €1 712 597 €2 454
Ružinov2 660172 mil. €2 630 890 €1 484
Nové Mesto1 739123 mil. €51 600 €601
Staré Mesto2 464114 mil. €279 977 €1 090
Karlova Ves2 46170,8 mil. €233 010 €1 010
Devínska Nová Ves1 40464,5 mil. €865 416 €501
Rača3 21654,1 mil. €390 245 €1 421
Podunajské Biskupice1 79648,5 mil. €89 200 €946
Dúbravka2 45344,6 mil. €268 606 €1 036
Rusovce86535,4 mil. €51 700 €424
Lamač1 33634,4 mil. €180 989 €681
Vrakuňa1 11526,9 mil. €189 050 €459
Vajnory68222,6 mil. €–229
Záhorská Bystrica87217,9 mil. €134 550 €470
Jarovce9299,8 mil. €82 300 €702
Čunovo2882,7 mil. €49 500 €133
Devín5501,8 mil. €–353

Najväčší zmluvní partneri – Petržalka

  1. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky 31,5 mil. € · 90×Rozpočtová organizácia · vznik 2016
  2. Všeobecná úverová banka, a.s. 21,1 mil. € · 4×a. s. · vznik 1992
  3. GENESIS POZEMNÉ STAVBY, s.r.o. 12,8 mil. € · 31×s. r. o. · vznik 2011
  4. THERMKLIMA, s.r.o. 9,9 mil. € · 16×s. r. o. · vznik 2017
  5. EURO-ŠTUKONZ a.s. 8,3 mil. € · 11×a. s. · vznik 2005
  6. Štátny fond rozvoja bývania 7,7 mil. € · 4×Fondy · vznik 2005
  7. Fond na podporu športu 6,1 mil. € · 10×Verejnoprávna inštitúcia · vznik 2019
  8. Lesy Slovenskej republiky, štátny podnik 6,1 mil. € · 4׊tátny podnik · vznik 1999
  9. Petržalská výstavba, spol. s r. o. 5,9 mil. € · 55×s. r. o. · vznik 2023
  10. DAG SLOVAKIA, a.s. 5,6 mil. € · 3×a. s. · vznik 2009

Komu Petržalka dala dotácie

  1. Športové zariadenia Petržalky, s. r. o. 751 182 €
  2. FC Petržalka futbal a.s. 161 423 €
  3. Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu 55 972 €
  4. Miestny športový klub Iskra Petržalka 54 508 €
  5. ŠPORTOVÁ ŠKOLA KARATE BRATISLAVA, o.z. 45 916 €
  6. Športový klub polície Bratislava 44 755 €
  7. Klub modernej gymnastiky DANUBIA, o.z. 43 784 €
  8. Slávia Gymnastické centrum Bratislava, o.z. 42 009 €
  9. Klub modernej gymnastiky DANUB 40 411 €
  10. Slávia Gymnastické centrum Bra 40 381 €

Dotácie, ktoré Petržalka dostala

  1. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky 1 635 610 €
  2. Ministerstvo investícií, regio 1 200 000 €
  3. Ministerstvo investícii, regio 435 610 €
  4. Environmentálny fond 122 321 €
  5. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovens 120 000 €

Najväčšie zmluvy

    Zdroj: Centrálny register zmlúv (denné exporty), údaje o firmách z Registra právnických osôb ŠÚ SR. Hodnota je suma uvedená v zmluve (pri rámcových a nájomných zmluvách môže byť viacročná, pri mnohých zmluvách je 0 €). Zmluvy s fyzickými osobami (aj živnostníkmi) len započítavame – bez mena a predmetu. Dotácie = zmluvy, ktoré majú v predmete slovo dotácia alebo grant; za prijaté považujeme tie od štátu, kraja, hlavného mesta, fondov a nadácií.

    Dlh mesta a mestských častí

    Dlh hlavného mesta (2023)

    200 mil. €

    50,8 % bežných príjmov · zákonný limit 60 %

    Dlh všetkých mestských častí

    37,6 mil. €

    4 zo 17 častí bez dlhu

    Dlhová služba mesta

    3,1 %

    splátky istín a úrokov z bežných príjmov · limit 25 %

    Hlavné mesto podľa rokov

    RokDlhPomer k príjmom
    2018142 mil. €51,3 %
    2019138 mil. €45,4 %
    2020159 mil. €48,5 %
    2021157 mil. €45,1 %
    2022174 mil. €47,9 %
    2023200 mil. €50,8 %

    Mestské časti (2023)

    Mestská časťDlhPomer k príjmom
    Devín3 mil. € 293,2 %
    Rača5,4 mil. € 33,5 %
    Rusovce1 mil. € 31,5 %
    Záhorská Bystrica1,5 mil. € 31,2 %
    Lamač1,7 mil. € 31 %
    Vajnory1,3 mil. € 29,7 %
    Ružinov14,5 mil. € 27,9 %
    Čunovo0,2 mil. € 20,2 %
    Vrakuňa2,1 mil. € 17 %
    Devínska Nová Ves1,7 mil. € 11,9 %
    Karlova Ves1,4 mil. € 7,4 %
    Petržalka3,2 mil. € 5,4 %
    Dúbravka0,7 mil. € 3,4 %
    Staré Mesto0 0 %
    Podunajské Biskupice0 0 %
    Nové Mesto0 0 %
    Jarovce0 0 %

    Dlh podľa zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy (bez úverov ŠFRB na nájomné byty). Pomer = dlh / bežné príjmy predchádzajúceho roka v %; zákonný limit 60 %. Dlhová služba = splátky istín a úrokov / bežné príjmy; limit 25 %. Zdroj: MF SR – Dlh a dlhová služba miest a obcí SR k ultimu roka (data.slovensko.sk), z finančných výkazov obcí.