Samospráva
Peniaze a zmluvy mesta v Trenčíne
Hospodárenie a dlh mesta z účtovných závierok a zmluvy z Centrálneho registra zmlúv od roku 2022 – s kým mesto uzatvára zmluvy, na koľko a komu dáva dotácie.
Hospodárenie mesta
Výnosy 2025
57,3 mil. €
1 059 € na obyvateľa
Náklady 2025
56,4 mil. €
výsledok hospodárenia +0,9 mil. €
Bankové úvery k 31. 12. 2025
17,8 mil. €
329 € na obyvateľa
Dlh k bežným príjmom (2023)
18,8 %
dlh 11,2 mil. € · zákonný limit 60 %
Výnosy, náklady a dlh podľa rokov
Odkiaľ má mesto peniaze (2025)
- Daňové výnosy (podiel na dani z príjmov, daň z nehnuteľností…)36,5 mil. €
- Poplatky (odpad a iné)4,7 mil. €
- Transfery od štátu, EÚ a iných10,6 mil. €
- Tržby za služby a predaj0,1 mil. €
Na čo ich míňa (2025)
- Transfery (školy, dopravný podnik, organizácie mesta, dotácie)31,4 mil. €
- Mzdy a odvody zamestnancov mesta8,5 mil. €
- Služby (údržba, opravy, odpad…)7,3 mil. €
- Odpisy majetku4,1 mil. €
- Materiál a energie0,7 mil. €
- Úroky0,4 mil. €
Zdroj: individuálna účtovná závierka mesta v Registri účtovných závierok (výkaz ziskov a strát a súvaha – akruálne údaje, nie rozpočet; bez mestských firiem, škôl a ďalších organizácií mesta) a MF SR – dlh a dlhová služba miest a obcí (dlh podľa zákona o rozpočtových pravidlách, bez úverov ŠFRB na nájomné byty). Porovnanie s ostatnými mestami: Porovnanie miest.
Firmy mesta
Obchodné spoločnosti, ktorých jediným alebo spoluvlastníkom je mesto – výnosy, výsledok hospodárenia, úvery a majetok z poslednej účtovnej závierky.
| Firma | Rok | Výnosy | Výsledok | Osobné náklady | Bankové úvery | Majetok |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Integrovaná doprava Žilinského a Trenčianskeho kraja, s. r. o.mesto spoluvlastník · IČO 51110369 | 2025 | 1,1 mil. €+54 % medziročne | +0,16 mil. € | 0,55 mil. € | 0 | 0,75 mil. € |
Vlastníctvo podľa Registra právnických osôb (akcionár alebo spoločník je mesto). Hospodárenie z individuálnych účtovných závierok v Registri účtovných závierok. Výnosy firiem zahŕňajú aj platby od mesta (napr. za dopravu či údržbu). Mikro účtovné jednotky so zjednodušenou závierkou tu nie sú.
Zmluvy
Zmluvy (2025)
92,4 mil. €
2 862 zmlúv
Sumy podľa rokov
Pri zmluvách ide o sumu uvedenú v zmluve (môže byť viacročná, zahŕňa aj príjmové zmluvy, napr. nájmy a predaje, a zmluvy o prijatí dotácií od štátu). Rok = dátum podpisu zmluvy. Bežiaci rok nie je v grafe.
Najväčší zmluvní partneri (posledné 3 roky)
- Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky 122 mil. € · 56×
- Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky 65,7 mil. € · 14×
- Adifex a.s. 30,4 mil. € · 18×
- Mestské hospodárstvo a správa lesov, m.r.o., Trenčín 12,1 mil. € · 66×
- Slovenská sporiteľňa, a.s. 9,5 mil. € · 3×
- Kreatívny inštitút Trenčín,n.o. Anglická verzia názvu je: Creative Institute Trenčín, n.o. 7,3 mil. € · 255×
- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR 7,1 mil. € · 12×
- Environmentálny fond 6,5 mil. € · 4×
- Československá obchodná banka, a.s. 6 mil. € · 3×
- PAMARCH, s.r.o. 4,9 mil. € · 3×
Fyzické osoby, živnostníkov a zmluvné strany bez IČO alebo bez právnej formy v názve (napr. nájomcov bytov) nezverejňujeme – sú len v súčtoch (zmluvy 6 766). Zdroj: Centrálny register zmlúv (denné exporty), zmluvy, kde je mesto (IČO 00312037) jednou zo strán; dodatky sú samostatné zmluvy.
Najväčšie zmluvy za posledných 12 mesiacov
- 9 911 670 €23. 4. 2026
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky
Dodatok č. 1 k Zmluve o poskytnutí nenávratného finančného príspevku kód projektu: 401501DWZ9
- 9 153 654 €24. 4. 2026
Mestské hospodárstvo a správa lesov, m.r.o., Trenčín
Protokol o zverení majetku Evid/Maj - 07/2026
- 6 945 182 €9. 3. 2026
Zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku č. Z401203H101 pre projekt "Podpora rozvoja udržateľnej mobility v mestskej funkčnej oblasti Trenčín"
- 6 945 182 €9. 3. 2026
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky
Zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku č. Z401203H101
- 6 735 665 €4. 8. 2026
Dodatok č. 2 k zmluve o poskytnutí prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti č. 117/02I02-29-V01/2024
- 6 735 665 €6. 7. 2026
Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky
Dodatok č. 2 k Zmluve o poskytnutí prostriedkov mechanizumu na podporu obnovy a odolnosti č. 117/02I02-29-V01/2024 zo dňa 05.08.2024
- 6 500 000 €25. 6. 2026
Zmluva o úvere č. 494/CC/26
- 6 184 967 €7. 8. 2026
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky
Dodatok č. 1 k Zmluve o poskytnutí nenávratného finančného príspevku č. PSK-Z-401501DXA1-007-23
- 3 182 072 €16. 2. 2026
Zmluva o dielo
- 2 421 647 €30. 1. 2026
Dodatok č. 34 k Zmluve o zabezpečení služieb v oblasti odpadového hospodárstva zo dňa 23.12.2005
Komu mesto dalo dotácie (od 2022)
- Kreatívny inštitút Trenčín, n.o. 750 000 €
- Kreatívny inštitút Trenčín,n.o. Anglická verzia názvu je: Creative Institute Trenčín, n.o. 500 000 €
- Hokejový klub DUKLA Trenčín n.o. 320 850 €
- AS TRENČÍN, a.s. 217 575 €
- POHODA FESTIVAL, s.r.o. 200 000 €
- Mestské divadlo Trenčín 195 100 €
- Integrovaná doprava Žilinského kraja, s.r.o. 167 521 €
- KOLOMAŽ združenie pre súčasné umenie 107 300 €
- Integrovaná doprava Žilinského a Trenčianskeho kraja, s.r.o. 107 266 €
- LampART o.z. 107 220 €
- Občianske združenie Trenčiansky ÚTULOK 100 000 €
- Športový klub 1. FBC TRENČÍN, o.z. 85 575 €
Zmluvy s „dotácia“ alebo „grant“ v názve či predmete, partner nie je štát ani fond. Fyzické osoby nezverejňujeme.