Samospráva
Peniaze a zmluvy mesta v Prešove
Hospodárenie a dlh mesta z účtovných závierok a zmluvy z Centrálneho registra zmlúv od roku 2022 – s kým mesto uzatvára zmluvy, na koľko a komu dáva dotácie.
Hospodárenie mesta
Výnosy 2025
91 mil. €
1 120 € na obyvateľa
Náklady 2025
91,5 mil. €
výsledok hospodárenia −0,6 mil. €
Bankové úvery k 31. 12. 2025
35,8 mil. €
440 € na obyvateľa
Dlh k bežným príjmom (2023)
33 %
dlh 30,6 mil. € · zákonný limit 60 %
Výnosy, náklady a dlh podľa rokov
Odkiaľ má mesto peniaze (2025)
- Daňové výnosy (podiel na dani z príjmov, daň z nehnuteľností…)53,3 mil. €
- Poplatky (odpad a iné)9 mil. €
- Transfery od štátu, EÚ a iných11,1 mil. €
- Tržby za služby a predaj1,1 mil. €
Na čo ich míňa (2025)
- Transfery (školy, dopravný podnik, organizácie mesta, dotácie)43 mil. €
- Mzdy a odvody zamestnancov mesta15,4 mil. €
- Služby (údržba, opravy, odpad…)17,6 mil. €
- Odpisy majetku6,6 mil. €
- Materiál a energie2,5 mil. €
- Úroky0,7 mil. €
Zdroj: individuálna účtovná závierka mesta v Registri účtovných závierok (výkaz ziskov a strát a súvaha – akruálne údaje, nie rozpočet; bez mestských firiem, škôl a ďalších organizácií mesta) a MF SR – dlh a dlhová služba miest a obcí (dlh podľa zákona o rozpočtových pravidlách, bez úverov ŠFRB na nájomné byty). Porovnanie s ostatnými mestami: Porovnanie miest.
Firmy mesta
Obchodné spoločnosti, ktorých jediným alebo spoluvlastníkom je mesto – výnosy, výsledok hospodárenia, úvery a majetok z poslednej účtovnej závierky.
| Firma | Rok | Výnosy | Výsledok | Osobné náklady | Bankové úvery | Majetok |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dopravný podnik mesta Prešov, akciová spoločnosť100 % mesto · IČO 31718922 | 2025 | 17,7 mil. €+10 % medziročne | −0,04 mil. € | 10 mil. € | 0 | 23,3 mil. € |
| Technické služby mesta Prešov, a.s.100 % mesto · IČO 31718914 | 2025 | 10,2 mil. €+14 % medziročne | +0,04 mil. € | 4,9 mil. € | 0,9 mil. € | 6,3 mil. € |
| PREŠOV REAL, s.r.o.100 % mesto · IČO 31722814 | 2025 | 4,9 mil. €+4 % medziročne | +0,01 mil. € | 1,3 mil. € | 0 | 1,2 mil. € |
| Mestský podnik služieb Prešov, s. r. o.100 % mesto · IČO 55472672 | 2025 | 2,7 mil. €+334 % medziročne | +0,03 mil. € | 0,79 mil. € | 0,45 mil. € | 1,3 mil. € |
Vlastníctvo podľa Registra právnických osôb (akcionár alebo spoločník je mesto). Hospodárenie z individuálnych účtovných závierok v Registri účtovných závierok. Výnosy firiem zahŕňajú aj platby od mesta (napr. za dopravu či údržbu). Mikro účtovné jednotky so zjednodušenou závierkou tu nie sú.
Zmluvy
Zmluvy (2025)
188 mil. €
1 405 zmlúv
Sumy podľa rokov
Pri zmluvách ide o sumu uvedenú v zmluve (môže byť viacročná, zahŕňa aj príjmové zmluvy, napr. nájmy a predaje, a zmluvy o prijatí dotácií od štátu). Rok = dátum podpisu zmluvy. Bežiaci rok nie je v grafe.
Najväčší zmluvní partneri (posledné 3 roky)
- Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky 61,9 mil. € · 80×
- KOSIT a.s. 43,4 mil. € · 4×
- Technické služby mesta Prešov, a.s. 26,5 mil. € · 74×
- FUTBAL TATRAN ARÉNA, s.r.o. 21 mil. € · 38×
- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky 17,6 mil. € · 24×
- Všeobecná úverová banka, a.s. 16 mil. € · 5×
- Československá obchodná banka, a.s. 12 mil. € · 26×
- Mestský podnik služieb Prešov, s.r.o. 9,9 mil. € · 46×
- EUROVIA SK, a.s. 6,7 mil. € · 11×
- PEhAES, a.s. 5,8 mil. € · 5×
Fyzické osoby, živnostníkov a zmluvné strany bez IČO alebo bez právnej formy v názve (napr. nájomcov bytov) nezverejňujeme – sú len v súčtoch (zmluvy 1 560). Zdroj: Centrálny register zmlúv (denné exporty), zmluvy, kde je mesto (IČO 00327646) jednou zo strán; dodatky sú samostatné zmluvy.
Najväčšie zmluvy za posledných 12 mesiacov
- 8 000 000 €28. 11. 2025
Zmluva o termínovanom úvere č. 891/2025/UZ
- 3 858 641 €21. 1. 2026
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky
ZMLUVA O POSKYTNUTÍ NENÁVRATNÉHO FINANČNÉHO PRÍSPEVKU
- 3 858 641 €21. 1. 2026
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky
Zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku
- 3 414 464 €14. 5. 2026
Zmluva o dielo na zavádzanie IoT SMART riešení v meste Prešov 0014/VSE Solutions/2026
- 2 975 628 €28. 1. 2026
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Zmluva o poskytnutí finančného príspevku na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach podmienených odkázanosťou podľa § 78a ods. 1 písm. a) a b) zákona č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách na roz
- 2 975 628 €30. 1. 2026
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky
Zmluva o poskytnutí finančného príspevku na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach pre fyzické osoby, ktoré sú odkázané na pomoc inej fyzickej osoby a pre fyzické osoby, ktoré dovŕšili dôchodkov
- 2 810 811 €6. 11. 2025
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky
ZMLUVA O POSKYTNUTÍ NENÁVRATNÉHO FINANČNÉHO PRÍSPEVKU reg. č. PSK-SIEA-007-2024-ITI-EFRR /F457
- 2 810 811 €6. 11. 2025
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky
Zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku reg. č. PSK-SIEA-007-2024-ITI-EFRR/F457
- 2 255 044 €19. 8. 2026
Zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku pre projekt „Integrovaná doprava – MHD, SAD, zastávka ul. Levočská"-401203I191
- 2 130 140 €28. 8. 2026
Materská škola, Hviezdoslavova 10, Prešov
Zmluva o prevode správy č. 1/2026
Komu mesto dalo dotácie (od 2022)
- FUTBAL TATRAN ARÉNA, s.r.o. 21 786 120 €
- Presov Hockey a.s. 980 000 €
- HC Prešov n.o. 356 320 €
- PREŠOV REAL, s.r.o. 295 000 €
- Základná škola Važecká 248 178 €
- FC TATRAN Prešov, a.s. 150 791 €
- TATRAN Prešov, spol. s r.o. 92 700 €
- Školský športový klub pri Strednej lesníckej škole v Prešove 86 618 €
- Hokejová akadémia Slávia Prešov 83 445 €
- Krasokorčuliarsky klub /KRASO Prešov/ 71 089 €
- Volejbalový klub VK Mirad PU Prešov 70 637 €
- Rímskokatolícka farnosť sv. Mikuláša, Prešov 66 015 €
Zmluvy s „dotácia“ alebo „grant“ v názve či predmete, partner nie je štát ani fond. Fyzické osoby nezverejňujeme.