Preskočiť na obsah

↑↓ výberEnter otvoriťEsc zavrieť

Teraz…Výstrahy …Ovzdušie …Dunaj …Cesty …

Bratislava · sčítanie 2021

Obyvatelia

Kto žije v Bratislave a jej mestských častiach – vek, vzdelanie, národnosť, viera, domácnosti a byty podľa Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021.

Obyvatelia pri sčítaní

475 503

k 1. 1. 2021

S vysokoškolským vzdelaním

43,3 %

z obyvateľov od 15 rokov

Seniori 65+

19,0 %

deti do 14 rokov 15,5 %

Jednočlenné domácnosti

51,4 %

z cenzových domácností

Porovnanie

Bratislavapriemer Bratislavy

Mestské časti v číslach

Mestská časťObyvateliaDeti 0–14Seniori 65+VŠ vzdelanieBez vyznaniaSlovenská nár.1-členné dom.Vlastné byty
Bratislava475 50315,5 %19,0 %43,3 %43,5 %85,2 %51,4 %93,5 %
Čunovo1 63522,1 %14,1 %36,9 %34,0 %85,6 %31,6 %88,8 %
Devín1 91220,3 %15,2 %47,0 %50,5 %88,7 %38,0 %83,4 %
Devínska Nová Ves17 15315,5 %12,1 %36,1 %43,1 %88,8 %42,7 %92,1 %
Dúbravka36 20615,2 %22,0 %41,3 %44,2 %88,1 %49,2 %96,7 %
Jarovce2 70623,2 %13,9 %41,0 %38,7 %84,6 %28,0 %91,8 %
Karlova Ves35 64414,2 %16,3 %50,9 %44,4 %86,8 %47,7 %96,2 %
Lamač7 78916,7 %26,9 %46,4 %37,7 %88,8 %47,8 %94,4 %
Nové Mesto44 45816,6 %18,5 %50,2 %44,2 %83,2 %57,2 %93,1 %
Petržalka114 00014,6 %19,4 %38,2 %44,8 %86,7 %48,3 %96,4 %
Podunajské Biskupice23 46415,0 %19,5 %28,2 %39,2 %79,9 %47,5 %93,9 %
Rača25 73316,1 %17,9 %38,8 %42,8 %85,0 %50,6 %94,0 %
Rusovce4 38819,9 %14,2 %43,7 %43,8 %86,5 %29,9 %88,3 %
Ružinov81 00415,5 %20,0 %46,9 %43,3 %85,2 %56,5 %91,9 %
Staré Mesto46 08015,2 %21,5 %57,4 %43,3 %79,9 %59,9 %87,7 %
Vajnory6 07917,2 %16,7 %33,6 %41,4 %88,3 %46,2 %97,5 %
Vrakuňa20 71115,1 %16,4 %30,9 %43,7 %83,9 %47,1 %94,6 %
Záhorská Bystrica6 54123,7 %12,4 %50,7 %41,5 %89,6 %31,6 %87,8 %

Zdroj: Štatistický úrad SR – Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 (STATdata), licencia CC BY 4.0. Údaje sú k rozhodujúcemu okamihu sčítania 1. 1. 2021. Podiely sú zo všetkých osôb, domácností či bytov vrátane kategórie „nezistené“ (pri vzdelaní z obyvateľov od 15 rokov). Mesto = súčet 17 mestských častí.

Prognóza do roku 2035

Podľa prognózy mesta do roku 2035 najviac porastú Z. Bystrica (+42,9 %), Jarovce (+33,2 %), Devín (+22,7 %); obyvateľov ubudne najmä v častiach Vrakuňa (-5,8 %), Petržalka (-5,0 %), Karlova Ves (-4,7 %). Prognózy pochádzajú z podkladov stratégie Bratislava 2050.

Mestská časť20222035ZmenaPriemerný vek 2022 → 2035Index starnutia 2035
Z. Bystrica7 23610 342+42,9 %36,9 → 40,283,4
Jarovce2 9513 930+33,2 %37,6 → 41,5101,3
Devín2 0192 478+22,7 %39,4 → 44,9175,3
Rača26 42632 000+21,1 %41,7 → 43,6124,6
Čunovo1 7022 060+21,0 %39,2 → 46,0213,4
Rusovce4 4745 051+12,9 %40,1 → 44,4166,8
Nové Mesto45 02149 177+9,2 %41,8 → 43,2118,6
Staré Mesto46 83949 712+6,1 %43,7 → 46,1173,0
Ružinov81 35186 116+5,9 %43,1 → 44,2138,7
Vajnory6 1156 414+4,9 %41,7 → 45,2157,2
Lamač7 7928 024+3,0 %44,5 → 45,0147,1
P. Biskupice23 54524 004+1,9 %43,1 → 46,3179,9
Dúbravka36 06736 318+0,7 %43,6 → 45,0149,7
D. N. Ves17 05816 264-4,7 %41,3 → 47,4237,8
Karlova Ves35 33233 681-4,7 %42,5 → 45,8188,3
Petržalka113 131107 425-5,0 %43,3 → 46,1167,3
Vrakuňa20 51619 321-5,8 %42,4 → 48,0249,5

Index starnutia = počet ľudí nad 65 rokov na 100 detí do 14 rokov. Zdroj: tabuľky Prognóza počtu obyvateľov v mestských častiach Bratislavy, priemerný vek, index starnutia, scenáre pre mesto (data.bratislava.sk).

Nezamestnanosť

V auguste 2026 bolo v Bratislave 9 512 uchádzačov o zamestnanie. Podiel disponibilných uchádzačov na obyvateľoch v produktívnom veku bol od 2,5 % do 3,1 %; celé Slovensko 4,0 %. Úrady práce vedú údaje za okresy, nie za mestské časti.

OkresMestské častiPodiel (PDU) 08/2026UchádzačiMiera evid. nezam. 2022
Bratislava IStaré Mesto2,5 %8812,9 %
Bratislava IIRužinov, Vrakuňa, Podunajské Biskupice2,9 %2 6323,3 %
Bratislava IIINové Mesto, Rača, Vajnory2,7 %1 5243,2 %
Bratislava IVKarlova Ves, Dúbravka, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica3,1 %2 2753,2 %
Bratislava VPetržalka, Jarovce, Rusovce, Čunovo2,8 %2 2002,5 %
Bratislavský kraj2,8 %14 7113,2 %
Slovenská republika4,0 %170 1215,9 %

PDU = disponibilní uchádzači o zamestnanie v produktívnom veku / obyvateľstvo v produktívnom veku (údaj, ktorý ÚPSVaR zverejňuje za okresy každý mesiac). Miera evidovanej nezamestnanosti = disponibilní uchádzači / ekonomicky aktívne obyvateľstvo (ŠÚ SR, za okresy naposledy 2022). Zdroje: ÚPSVaR – mesačné štatistiky nezamestnanosti (podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie, PDU); ŠÚ SR – Miera evidovanej nezamestnanosti (pr3108rr), údaje úradov práce k 31. 12..

Index regionálneho rozvoja

Súhrnné skóre 0–100 z ukazovateľov ekonomiky, vzdelania, zdravia, bývania, infraštruktúry a životného prostredia; vyššie = rozvinutejšie. Priemer všetkých 88 obcí Bratislavského kraja: 57,5.

  1. Záhorská Bystrica66,2
  2. Karlova Ves65,1
  3. Devín63,9
  4. Staré Mesto63,9
  5. Rusovce62,9
  6. Lamač62,7
  7. Devínska Nová Ves62,2
  8. Dúbravka61,5
  9. Nové Mesto61,5
  10. Ružinov60,8
  11. Jarovce60,7
  12. Čunovo59,0
  13. Rača58,5
  14. Vrakuňa57,9
  15. Petržalka57,6
  16. Vajnory56,2
  17. Podunajské Biskupice55,5

Zdroj: MIRRI SR – Index regionálneho rozvoja, Bratislavský kraj podľa obcí (data.slovensko.sk).