Okres Prešov
91 obcí – počet obyvateľov, vývoj za 10 rokov, starostovia a účasť v komunálnych voľbách 2026.
- 175 447obyvateľov (2024)
- 91obcí a miest
- 52,3 %účasť v komunálnych voľbách 2026
Obce na mape
Veľkosť bodu podľa počtu obyvateľov. Hranice a polohy © prispievatelia OpenStreetMap (ODbL).
Všetky obce okresu
| Starosta/primátor 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Prešov | 81 702 | −9,4 % | Ing. František Oľha 40,7 % | 44,2 % |
| Veľký Šariš | 6 976 | +20,2 % | Mgr. MBA Antónia Gaálová 67,9 % | 52,6 % |
| Ľubotice | 4 103 | +28,2 % | Mgr. Nicole Rubisová 61,4 % | 54,6 % |
| Chminianske Jakubovany | 3 215 | +52,2 % | Matúš Horvát 53,5 % | 60 % |
| Svinia | 2 673 | +28,1 % | Peter Ščambura 45 % | 71,9 % |
| Fintice | 2 550 | +31,3 % | JUDr. Martin Gmitro 100 % | 50,2 % |
| Široké | 2 445 | −0,7 % | Ing. Mgr. Silvia Kováčová 58,4 % | 66,7 % |
| Drienov | 2 275 | +5,3 % | JUDr. Veronika Muška 42,4 % | 55,7 % |
| Kapušany | 2 156 | −0,9 % | Ing. Ján Zemčák 85,1 % | 53,1 % |
| Župčany | 2 139 | +45,1 % | Mgr. Martin Dlugoš 64,5 % | 66,5 % |
| Kendice | 2 082 | +8,3 % | Ing. Igor Kočiško 68,8 % | 52,3 % |
| Lemešany | 2 046 | +8,7 % | Martin Benčo 62,6 % | 62,8 % |
| Víťaz | 2 040 | −0,8 % | Mgr. Michal Magda 100 % | 49,1 % |
| Petrovany | 2 036 | +9,6 % | Mgr. Peter Hatok 100 % | 45,5 % |
| Malý Šariš | 1 903 | +19,5 % | Gabriel Kuba 62,2 % | 61,6 % |
| Dulova Ves | 1 870 | +114,9 % | Mgr. Lukáš Onofrej 81 % | 63,7 % |
| Hermanovce | 1 738 | −7,5 % | PhDr. MBA Lukáš Grejták 83 % | 59,9 % |
| Varhaňovce | 1 604 | +12,5 % | Ing. René Dancák 62 % | 70,4 % |
| Mirkovce | 1 451 | +13,9 % | Mgr. Marián Engel 100 % | 29,7 % |
| Žehňa | 1 399 | +28,5 % | Ing. Dušan Galdun 64,9 % | 68,4 % |
| Ruská Nová Ves | 1 398 | +19 % | Tibor Kollár 51,3 % | 54,1 % |
| Vyšná Šebastová | 1 349 | +13,3 % | Mgr. Marián Beluško 45,6 % | 68,4 % |
| Terňa | 1 340 | +8,6 % | Ing. Juraj Senderák 100 % | 38,4 % |
| Tulčík | 1 334 | +0,5 % | Ing. Peter Kopčák 87,2 % | 65,2 % |
| Chminianska Nová Ves | 1 291 | +0,2 % | Mgr. Matúš Harničár 82,5 % | 67,1 % |
| Teriakovce | 1 241 | +90,6 % | Ing. Martin Šima 100 % | 54 % |
| Záborské | 1 219 | +71,4 % | Kristína Maliňáková 43,5 % | 75,2 % |
| Kojatice | 1 158 | +7,4 % | Dušan Katrenič 51,5 % | 57,1 % |
| Záhradné | 1 157 | +17,7 % | Ing. Miroslava Ambrozová 53,7 % | 67,1 % |
| Malý Slivník | 1 122 | +26,1 % | Eduard Giňa 41,4 % | 81,2 % |
| Fričovce | 1 117 | +0,1 % | PhDr. eMBA. Ján Mikula 100 % | 43,1 % |
| Červenica | 1 099 | +19,7 % | Marián Zeleňák 62,6 % | 61,7 % |
| Medzany | 1 095 | +34,4 % | Mária Miklušová 61,9 % | 73,4 % |
| Demjata | 1 086 | +0,9 % | Stanislav Šesták 58,4 % | 69,8 % |
| Chmeľov | 1 076 | +9,3 % | Milan Polča 79,3 % | 46,1 % |
| Rokycany | 1 076 | +6,5 % | Róbert Šoltis 63,8 % | 64 % |
| Chmiňany | 1 069 | +15,3 % | Marek Jarkovský 47,9 % | 74,3 % |
| Šarišské Bohdanovce | 1 024 | +29,9 % | Patrik Halčišák 63,6 % | 59,4 % |
| Ličartovce | 972 | −0,2 % | Pavol Jurko 39,3 % | 58 % |
| Gregorovce | 941 | +14,3 % | Matúš Tomko 100 % | 53,3 % |
| Sedlice | 939 | −11,2 % | Mgr. Marek Guman 100 % | 54,3 % |
| Kokošovce | 937 | +19,4 % | Ing. Anna Sedláková 92,1 % | 64,8 % |
| Drienovská Nová Ves | 897 | +11,6 % | Ing. Ján Brozman 61,2 % | 61 % |
| Podhorany | 890 | +14,4 % | Štefan Dadej 83,4 % | 64,3 % |
| Lada | 837 | +0,2 % | Ing. Katarína Kunová 67,9 % | 55,4 % |
| Radatice | 784 | +0,1 % | Mgr. Gabriela Viazanková 61,1 % | 74 % |
| Bzenov | 778 | 0 % | Martin Papcun 79,4 % | 69,9 % |
| Haniska | 745 | +10 % | Blanka Koco 35,9 % | 67,2 % |
| Hrabkov | 735 | +5,3 % | JUDr. Eva Humeňanská 90,3 % | 57 % |
| Abranovce | 734 | +14 % | Stanislav Volanský 77,8 % | 59,3 % |
| Šarišská Poruba | 718 | +23,4 % | Viera Cinová 72,1 % | 61,9 % |
| Ovčie | 679 | +1,3 % | Eduard Jenča 61,9 % | 74,2 % |
| Lipníky | 587 | +24,1 % | Ing. Ľubomír Pankuch 37,6 % | 65,5 % |
| Šindliar | 571 | +4,2 % | Ing. Štefan Kušnírik 73,9 % | 59,3 % |
| Pušovce | 563 | +6,8 % | Ján Namešpetra 100 % | 51,8 % |
| Tuhrina | 554 | +17,6 % | František Lorinc 53 % | 73,9 % |
| Okružná | 541 | +12,9 % | Mgr. Peter Sučko 58,9 % | 72,8 % |
| Ľubovec | 525 | +4,8 % | Ing. Stanislav Škripko 52,2 % | 69,2 % |
| Bertotovce | 520 | +6,8 % | Mgr. Richard Centko 82,6 % | 65,2 % |
| Lipovce | 517 | −0,8 % | Ján Šatník 100 % | 52,9 % |
| Nemcovce | 478 | −0,2 % | Mgr. Martin Bača 39,9 % | 80,9 % |
| Bretejovce | 472 | +22,3 % | Pavel Mylan 61,9 % | 67,7 % |
| Chmeľovec | 466 | +5,4 % | Eva Partilová 47,2 % | 69,5 % |
| Brestov | 461 | +2,7 % | Pavol German 78 % | 78,1 % |
| Janovík | 453 | +56,2 % | Marián Žec 100 % | 43,2 % |
| Lesíček | 449 | +19,7 % | Ing. Martin Blihár 56 % | 81,4 % |
| Podhradík | 434 | +16,7 % | Bc. Rudolf Vysoký 52 % | 77,2 % |
| Zlatá Baňa | 431 | −4,4 % | Eva Puliková Kováčová 63,1 % | 67,6 % |
| Fulianka | 417 | +6,1 % | Miroslav Leško 64,4 % | 68,2 % |
| Bajerov | 409 | −10,5 % | Vladimír Mruz 57,8 % | 71,7 % |
| Proč | 409 | −5,1 % | Ján Pavuk 100 % | 51 % |
| Čelovce | 394 | +21,6 % | Ing. MBA Martina Gdovinová 100 % | 56,7 % |
| Šarišská Trstená | 377 | +10,6 % | Jaroslav Fogaš 100 % | 53,6 % |
| Krížovany | 342 | −10 % | Lukáš Dorko 63,2 % | 73,3 % |
| Trnkov | 333 | +46,1 % | Ing. Jiří Ballarin 71,9 % | 73,9 % |
| Veľký Slivník | 324 | −5 % | Jana Sabolová 50,5 % | 72,4 % |
| Janov | 309 | −4,9 % | Mgr. Bc. Jana Olejárová 52,1 % | 75,8 % |
| Kvačany | 292 | −0,7 % | Ľudmila Kovaľová 100 % | 65,3 % |
| Miklušovce | 289 | −10,5 % | Ing. Martin Fiľakovský 61,6 % | 74,5 % |
| Hendrichovce | 287 | +16,7 % | Martin Martaus 89 % | 65,2 % |
| Žipov | 287 | −2 % | František Bartko 59,8 % | 77 % |
| Klenov | 231 | 0 % | Kamila Bogdaňová 63,6 % | 61,4 % |
| Brežany | 213 | +38,3 % | Mgr. Mária Gumanová 52,3 % | 87,9 % |
| Štefanovce | 207 | −1,4 % | Alžbeta Kravcová 100 % | 56,6 % |
| Mošurov | 197 | +8,2 % | Mgr. Katarína Piskurová 100 % | 62,3 % |
| Suchá Dolina | 196 | +3,2 % | Ing. Katarína Petrenčáková 100 % | 46,3 % |
| Seniakovce | 187 | +38,5 % | Jozef Pončák 100 % | 45,2 % |
| Lažany | 161 | −9,6 % | – | – |
| Lúčina | 155 | −9,4 % | Bc. Samuel Greš 64,1 % | 76,9 % |
| Geraltov | 110 | −22 % | Vladimír Tejiščák 52,5 % | 81,8 % |
| Ondrašovce | 59 | +1,7 % | Jozef Lopuchovský 100 % | 76,1 % |
Zdroje: Štatistický úrad SR – STATdata (obyvatelia k 31. 12.), výsledky komunálnych volieb 2026 (volbysr.sk). Uvádzame len meno, stranu a hlasy zvolených.